Ochaby Wielkie, ul. Rodzinna 11
514 327 821
ewaje@o2.pl

O Skansenie

W Krainie Tradycji i Historii

Największe na terenie Śląska Cieszyńskiego muzeum zabytków pochodzących z gospodarstw domowych, rolnych i rybackich, znajdujące się w malowniczej miejscowości Ochaby, to wyjątkowe miejsce, które przenosi nas w czasy minionych pokoleń. Muzeum to powstało z pasji i inicjatywy Macieja i Urszuli Bieniek, którzy postanowili ocalić dziedzictwo kulturowe tego regionu. To właśnie oni dali początek temu niezwykłemu skansenowi w maju 2014 roku.

Właściciele Skansenu są jednocześnie pomysłodawcami corocznej imprezy: Powrót do tradycji. Wydarzenie to prezentuje dawne zwyczaje i obrzędy Śląska Cieszyńskiego. Tematy przewodnie są za każdym razem inne. Na długiej liście odnotowano już skubanie pierza, deptanie kapusty, pieczenie chleba i mnóstwo innych. Główne role odgrywają aktorzy – mieszkańcy wsi.

Obiekt zbudowano na zasadzie dawnej zagrody rolnej, na którą składa się: stajnia, wozownia, stodoła, wiata, wiatrak i chata. Turyści zastaną tu skupisko eksponatów począwszy od zabytków związanych z życiem codziennym i pracą na roli, poprzez zabytki związane z rzadko spotykanymi zawodami, a na przedmiotach pochodzących z epoki PRL-u kończąc. Muzeum przypadnie do gustu również miłośnikom motoryzacji – tu będą mogli podziwiać wybrane modele zabytkowych samochodów.